Webinář pořádala TESSEA a Evropská sítě integračních sociálních podniků ENSIE a hlavním tématem byla situace sociálních podniků v době koronavirové a post-koronavirové.

  • Irma Botic z ENSIE nás jednak seznámila s cíli a aktivitami samotné ENSIE, ale také s projektem INNO-WISEs, který řešil zvyšování kapacit integračních sociálních podniků v oblasti digitálního vzdělávání a dovedností a jejich následné využití v podnikání. Zde je její prezentace. Podívejte se také na praktický web, který k tomu vytvořili a kde jistě naleznete inspiraci.
  • Patrizia Bussi z ENSIE nás seznámila s analýzou situace sociálních podniků v zemích EU v době koronavirové krize a možnými opatřeními Evropské komise na její zmírňování. Zde naleznete její prezentaci
  • Karel Rychtář, ředitel TESSEA představil naše aktivity, cíle i výzvy, se kterými se všeobecně potýkáme. Zde je jeho prezentace v AJ.
  • Petra Francová, expertka na sociální ekonomiku, nás seznámila s výsledky čerstvého dotazníkového šetření, které provedla spolu s Karlem Rychtářem a Markétou Vinkelhoferovou pro MPSV, tentokrát se zaměřovalo na koronavirovou krizi. Zde je její prezentace v AJ.
  • Markéta Vinkelhoferová, členka správní rady TESSEA a spoluzakladatelka sociálního podniku Fair & Bio pražírna pohovořila o tom, jak se popasovali v nečekaným a rychlým výpadkem zakázek v důsledku nouzového stavu a dramatického omezení provozu gastro-sektoru. Pár vizuálů k jejímu vystoupení je v prezentaci zde. Další popis naleznete na blogu Fair & Bio pražírny.
  • Marie Hrdá, zástupkyně sociálního podniku Modrý domeček v Řevnicích u Prahy popisovala, jak oni krizi zvládali. Její prezentaci naleznete zde. Pro aktuální dění sledujte jejich facebook

Na webináři jsme se společně se zástupci Evropské sítě integračních sociálních podniků ENSIE zamýšleli nad tím, jak by mohly být sociální podniky podpořeny různými aktéry – od Evropské komise, přes národní vlády až po menší celky (kraje, obce), nevládním sektorem včetně střechových a podpůrných organizací.

TESSEA, jako člen sítě ENSIE tento webinář považuje za úvod do obnovené spolupráce a debaty o zlepšování ekosystému sociálního podnikání v Evropě i u nás.

Připravila a na dotazy k webináři odpoví Markéta Vinkelhoferová

(marketa.vinkelhoferova@tessea.cz)