Vzhledem k tomu, že většina českých sociálních podniků je aktivní v gastro-sféře, tak přirozeně pro ukrajinské uprchlíky připravují jídlo. Zapojil se Modrý domeček z Řevnic u Prahy, kde je ubytováno na 25 rodin. Nejmladšímu členu skupiny jsou čtyři týdny (a je patřičně rozmazlován). Střecha nad hlavou, bezpečí a dobré jídlo  - například skvělý boršč, dělají divy. Podle ředitelky Zuzky Dudákové se už děti začínají usmívat, a snad je brzy budou následovat i maminky.

Také na pražském Toulcově dvoře v naší členské Envira o.p.s. přemýšlejí, jak se připravit na ubytování uprchlíků a poskytování stravy. Aktuálně u nich běží sbírka na FB. První rychlá pomoc v podobě spacáků, karimatek, termoprádla a teplé obuvi už začátkem minulého týdne putovala na Ukrajinu.

 

Intenzivně se zapojil Fokus Vysočina, jejich dobrovolnické centrum v Humpolci sbírá potraviny, deky a léky. Pomáhají městům Vysočiny shánět dobrovolníky - tlumočníky z ukrajinštiny a ruštiny. Město Humpolec a další organizuje ubytování v nedalekém klášteře Želiv a místních hotelech. Fokus se přidává i k dalším sbírkám a dobrovolničení v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově, kde působí. Bistro Čistá duše sociálního podniku FOVY s.r.o. navíc denně připravuje zdarma lahodné obědy pro uprchlíky.  Zásobují i potravinovou banku jídlem a hygienickými potřebami. Sociální podnik FOVY už nabídl i prvních 7 pracovních míst ukrajinským ženám v Havlíčkově Brodě a Chotěboři - úklid, šití a kompletaci.

 

Na Moravě se zapojili kolegové z 1. Valašské Diakonické, spolupracují s městem Valašské Meziříčí, které ubytovalo na 60 uprchlíků. Dodávají jim oblečení a připravují zážitkové programy pro ukrajinské děti ve svém sociálním podniku Pralinky s příběhem.

 

Je nám jasné, že pomoc poskytují i další podniky, které zde nebyly zmíněny - budeme rádi, když nám pošlete informace o tom, jak to u Vás probíhá, velmi rádi bychom o Vašich aktivitách informovali i na webu či sociálních sítích TESSEA. Informace vítáme na adrese nové kolegyně Martiny Kemrové martina.kemrova@tessea.cz