Ministerstvo práce a sociálních věcí informovalo ve své tiskové zprávě z poloviny července o zvýšení příspěvku o 600 korun měsíčně na 15 200 Kč s účinností od 1.7.2022. Jedná se o jedinou součást balíčku opatření, týkající se podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Balíček obsahuje i úpravu dalších příspěvků, vesměs osobních kompenzací rychle rostoucích nákladů na pohonné hmoty, služby a energie.

Přestože vliv inflace a problémů s cenami energií a pohonných hmot se stejně jako občanů týká i firem, ministerstvo bohužel již od počátku roku 2021 nebylo schopné příspěvek zvýšit, ani zvýšení pro druhé pololetí 2022 ve výši čtyř procent zdaleka nestačí pokrýt ani část administrativního zvýšení minimálních mezd a tarifů v letech 2021-2022.

Tato situace negativně ovlivňuje nejen důstojný růst mezd, ale také podnikatelský rozvoj těch sociálních podniků, které jsou součástí chráněného trhu práce. TESSEA a organizace sdružující zaměstnavatele OZP už roky volají po automatické každoroční valorizaci příspěvku vzhledem ke zvyšování minimální mzdy, ale i o inflaci, což je v tomto roce, kdy se blíží dvaceti procentům, velmi aktuální.

Karel Rychtář