TESSEA vítá zvýšení maximální částky příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce, který ve středu 14. 9. schválila vláda. Příspěvek se zvyšuje ze současných 13 600 Kč na 14 200 Kč. V této souvislosti však upozorňujeme na to, že jde o valorizaci po více jak dvou letech. Za tuto dobu se zvýšila minimální mzda o 1 600 Kč. Růst příspěvku není adekvátní a příspěvek, v porovnání s růstem životních nákladů, růstem energií a výší inflace, reálně klesá. Se znepokojením sledujeme také prohlášení, že v příštím roce se s navýšením příspěvku nepočítá. Minimální mzda však poroste! Pokud nedojde urychleně k přijetí systémové změny, která zajistí automatickou valorizaci příspěvku, většina zaměstnavatelů na chráněném trhu práce v příštím roce neunese zátěž spojenou s růstem cen a bude nucena omezit nebo ukončit svoji činnost.

Nutnost přijetí systémové změny je aktuální také s ohledem na připravovanou evropskou regulaci minimální mzdy. Evropský parlament v prvním čtení schválil návrh regulace minimální mzdy na úrovni EU. Návrh počítá s tím, že minimální mzda poroste automaticky s růstem průměrné mzdy nebo poroste v závislosti na růstu životních nákladů. Bez automatické valorizace příspěvku na zaměstnávání OZP, například obdobné valorizaci důchodů, se tedy v budoucnu neobejdeme.

TESSEA je na přípravě valorizačního schématu příspěvku připravena spolupracovat s dalšími odbornými organizacemi a institucemi. Své návrhy chceme sdílet také s veřejným sektorem a budeme se snažit najít řešení, které je udržitelné a podpoří zaměstnávání osob se zdravotním postižením předvídatelným způsobem.

Karel Machotka