Fórum sociální ekonomiky Sever 2022 v Liberci 19. 10., které TESSEA spolupořádala, přineslo spoustu důležitých témat:

Co přináší návrh zákona
Návrh zákona, který představil Ondřej Závodský z MPSV, přichází s koncepty stabilizačního, prostupného a smíšeného podniku, t.j. s novými pojmy a formami sociálních podniků. Proces tvorby je však velmi rychlý a chybí hlubší debata nad registrací, benefity apod. I v Liberci, jako na předchozích akcích, jsme se proces snažili diskutovat i připomínkovat a připravujeme k tomu pozici.

Náměstek hejtmana Petr Tulpa zdůraznil potřebu podporovat sociální podnikání, na akci nechyběli i další náměstci Libereckého kraje jakož i radní za sociální oblast, životní prosotředí a místní rozvoj.

Akci zahájil také Radko Dražil z místního DruzstvoTexman, iniciátor akce, která navazovala na loňský kulatý stůl na poli v nedaleké Levandulovna.

Širší pojetí sociálního podnikání
Liberec chápe širší souvislosti sociálního podnikání a sociální ekonomiky, proto byla TESSEA spolupořadatelem akce.
Velký potenciál vidíme nejen v sociálních přínosech, ale i pro životní prostředí kraje. To rozvedla ve svém příspěvku o environmentální sociální ekonomice Markéta Vinkelhoferová (Fair & Bio pražírna).

Dobrá praxe z různých koutů ČR
Na akci sdíleli dobrou praxi nejen naši členové Anna Šimonová (FOVY), Martin Penc (SDZP družstvo), Magdaléna Špeldová (Mýdlárna Koukol),
ale i zástupkyně Pardubického kraje Tereza Dostálová a Jana Smetanová z kraje Královéhradeckého. Obě dámy hovořily nejen o podnicích, ale i podpoře tamních krajů, což bylo uvítáno zástupci Libereckého kraje. Těšíme se na další spolupráci, nabízíme za TESSEA ČR, z.s. naši expertízu i nadšení při nastavování regionální podpory.

Akci pořádalo družstvo Texman ve spolupráci s Libereckým krajem, MPSV a TESSEA. Jednalo se o velmi příjemnou a přínosnou akci a těšíme se na další!

Markéta Vinkelhoferová