Jak se na ESG připravit v sociálních podnicích, neziskovkách, malých a tředních firmách? O co přesně se jedná? Jaký přínos pro lidi a životní prostředí bude mít?

Odpovědi přinesla konference ve spolupráci Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS), TESSEA a CIRA Advisory (CIRAA). Konala se 21. 3. 2023 v budově České spořitelny v Rytířské ulici v Praze. Česká spořitelna byla partnerem akce spolu s Týdeníkem Ekonom a výzkumnou organizací Ipsos.

Co ESG přinese?

  • Rámec ESG (Environment, Social a Governanace) podpoří kvalitu života, důstojnou práci a férové ohodnocení nejen ve firmách v samotných, ale i v dodavatelských řetězcích.
  • Jako protiklad greenwashingu ESG nasvítí všechny oblasti související s životním prostředím: dopady klimatické změny, biodiverzitu, znečištění, hospodaření s vodou a cirkulární ekonomiku.
  • Zkrátka řečeno, ESG přinese reflexi a nástroje firmám, jak férově podnikat k lidem i planetě.

Co zaznělo inspirativního?
Za TESSEA a Fair & Bio pražírnu dala Markéta Vinkelhoferová do souvislosti principy sociálního podnikání a ESG kritéria.

Na akci zazněla důležitá data o české společnosti a zákaznících v kontextu udržitelnosti od Terezy Horákové z výzkumné organizace Ipsos a od Alžběty Vejvodové z Týdeníku Ekonom.

Taťána Plecháčková (NROS) představila celý ESG rámec a realitu neziskovek, sociálních a malých firem. Laura Mitroliosová z CIRAA zase aspekty cirkulární ekonomiky a využití ESG pro strategii a komunikaci. Pavel Kváš reprezentoval postoje a snahy České spořitelny.

V odpoledních panelech diskutovaly (nejen) praxi sociálních podniků zástupkyně členských organizací TESSEA:

Kontext malých a středních firem v diskuzích přidal Vladimír Víšek (PrusaLab).

Celé to skvěle odmoderoval Vojtěch Koval. Díky všem zainteresovaným za výbornou spolupráci! Z akce budeme postupně sdílet videa.

A na závěr: tohle byla první z dlouhodobé série ESG akcí v naší spolupráci, o dalších vás budeme postupně informovat ve všech našich kanálech.

Markéta Vinkelhoferová

 

pozvánka ESG 21032023