Jak vypadá sociální podnikání, které nejen pracuje s aspekty re-use a cirkulární ekonomiky, ale i poskytuje příležitosti lidem se specifickými potřebami?

Zástupkyně české Federace nábytkových bank a re-use center vyrazily takové zkoumat do Osla. Exkurze se za TESSEA, která Federaci spoluzaložila, zúčastnila Markéta Vinkelhoferová. 

Měly možnost zažít, jak funguje sociální podnik OsloKollega, kde opravují kola a elektroniku a snaží se je prodávat. Zaměstnávají tu osoby se znevýhodněním a migranty. Dalším podnikem s názvem Startblokka byla rovnou nevyužitá budova, kde všechny drobné provozovny spojuje zájem znovu využít materiály a různé věci včetně svatebního salonu. Ale také nabídnout smysluplné aktivity mladým lidem včetně těch sportovních, případně poskytnout pracovní uplatnění. Nechyběl útulný co-work, zdravé bistro a zahradnictví.

Následoval cirkulární obchodní dům Omigjen, leží v obci Asker nedaleko Osla, zřídila ho místní radnice. Mají tu výběrový second hand s oblečením, hračkami a předměty do domácnosti, doplněné sociální podnikem Sisters in Business, cirkulární šicí dílnou, a samozřejmě bistrem. Re-use centrum a obchoďák nefunguje ani rok a už vrátili do oběhu 40 tun předmětů (od listopadu 2022) a zhruba 80% se podařilo prodat, což dělá na 44 tisíc věcí!

Poslední zastávkou byla bývalá továrna a kulturní památka Nydalen Fabrikker. Průvodkyně celé exkurze Anne a Guri představily záměr továrnu obrátit v cirkulární hub. Budou tu ateliéry a dílny, obchody s re-use a upcyklovanými předměty, ale i kavárna a cowork. Podařilo se oživit jeden z brownfieldů v Oslu, propojit tu město, developery a sociální byznys. Vytvořili tak místo pro komunitní a udržitelné iniciativy. Zatímco se čeká na oficiální povolení pro stálé aktivity, konají se tu ad hoc akce – konference anebo pop-up udržitelné prodejní a komunitní eventy.

Velká inspirace pro české prostředí i podpora společných aktivit Re-use federace a TESSEA v prosazování vzniku re-use sociálních podniků v ČR. V listopadu 2023 bude Praha hostit norské hostitelky, sledujte sítě TESSEA a Re-use federace, kde budou avizovány akce. Na těch bude možné se více dozvědět o znovu-zužitkování věcí (nejen) v sociálních podnicích, kdy bude v Praze cirkulární obchoďák a jak takové podniky fungují prakticky.